MIDEM 2007


THE BEST OF MIDEM 2007, IN PICTURES!
True to form, MIDEM 2007 continued to inspire optimism in the music industry’s not-too distant future. Despite the sector’s current challenges, the number of companies exhibiting and the showfloor both increased by 3% on last year (to 2,376 and 9,469m² respectively). Furthermore, MidemNet Forum attendance was up 9% to 1,319 delegates... Click here for the very best of MIDEM .

NEW! MIDEM CONFERENCE PODCASTS!
For the very first time, you can now enjoy the highlights of MIDEM 2007 and the MidemNet Forum’s best conferences - such as the debate between the RIAA’s Mitch Bainwol (photo), the CEA’s Gary Shapiro and the MPAA’s Fritz Attaway - in video and audio, by subscribing to the MIDEM Podcasts. Click here for your refresher course on the latest music industry knowledge...

 

MIDEM ‘07 CARRIES ON... ONLINE
The show maybe be over in Cannes, but all MIDEM delegates have year-round access to the Database. Besides being the place to access conference podcasts and MarketClusters market intelligence, it is above all the complete directory of all MIDEM ‘07 participants and companies; in other words, the only place to follow up on all those leads you made in Cannes! Simply log in via the top right-hand corner of this page (the login is your email address, the password was provided on registration). Happy searching!

YOU NAME IT, THEY WHERE THERE!
MIDEM is the music business’ source. This January, nearly 10,000 music professionals from almost 100 countries and across all sectors - recording, publishing, live, sync, digital and mobile – met at MIDEM to do deals, network, learn, and check out hot new talent.
Find out more about MIDEM
Download the latest exhibitor list
MIDEM 2007 video presentation
 

INDUSTRY INTELLIGENCE ON MIDEM.COM
MIDEM has partnered with MarketClusters to bring you StrategyWire - Strategic Intelligence for the digital music sector. StrategyWire helps you make quicker, smarter business decisions, through custom-picked news, blog and deal reporting, presented through an insightful Industry Map. Click here for a preview of StrategyWire’s Industry Map and digital music news, or click here for more information and to request a free trial of StrategyWire.
Click here to consult MarketClusters’ "Virtual Worlds" MidemNet presentation.

 

MIDEM’DE TÜRK MÜZİK ENDÜSTRİSİ STANDI

 

   Nurdogan Senguler ( Les Arts Turcs ) and Metin Gım are in front of Turkish Stand at Midem 2007 Cannes - Nice , FRANCE

 

21-25 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen bu seneki MIDEM Fuarı’nda Türk Müzik Endüstrisi, MÜ-YAP ve MESAM’ın açmış oldukları stantta temsil edilmiştir.

 

 

MÜYAP’tan 15 üyenin ve AMVG, TURKCELL, TIMWE’nin de katıldığı fuarda Türkiye yeni bir Pazar olarak tanındı. Müzik endüstrisinde ülkeler arası ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli rolü olan fuara her yıl 100 farklı ülkeden mobil ve internet alanı da dahil olmak üzere müzik sektöründen yaklaşık 10.000 civarında profesyonel katılmaktadır. Bu sene şirketlerin katılımında %3 oranında artış olmuştur.

 

MIDEM Fuarı Türk Müzik Endüstrisi’nin yurt dışında tanıtımı bakımından son derece önemli bir etkinliktir. Bu nedenle 2008 yılında yine MÜ-YAP ve MESAM tarafından oluşturulacak Türk Müzik Endüstrisi Standı’nda daha geniş bir katılımın olması beklenmektedir.

 

MIDEM’le ilgili ayrıntılı bilgi www.midem.com adresinden sağlanabilir.

 

 

Türk Müzik Endüstrisi Kokteyli:

 

Fuarın açılış günü düzenlenen kokteyle Avrupa ülkelerindeki meslek birliklerinden temsilciler ve AB Uyumlaştırma Projesi Sorumlusu Ms. Kallinikou da katılmıştır. Ayrıca Avrupa ve başka bölgelerden diğer müzik şirketlerinin ve edisyon firmalarının da bulunduğu kokteyl büyük ilgi görmüştür. Türk müzik endüstrisinden ve diğer müzik endüstrilerinden temsilcilerin bir araya geldiği kokteyl sonrasında ve MIDEM Fuarı sürecinde bazı yapımcı firmalar anlaşmalar yaparak fuardan ayrılmışlardır.

 

IFPI Başkanı John Kennedy kokteylden hemen önce Standımızı ziyaret ederek Türkiye’deki gelişmeler hakkında kısa bilgiler almıştır.

 

IFPI Kokteyli:

 

IFPI tarafından düzenlenen kokteyle üyemiz müzik yapımcıları da katılmıştır. Kokteyl’de IFPI Başkanı John Kennedy tarafından yapılan açılış konuşmasında ağırlıklı olarak Dijital alandaki gelişmelere değinilmiştir. Yapılan konuşmada belirtildiği üzere 2006’da dijital müzik sektöründen elde edilen gelirler bir önceki yıla göre ikiye katlanmış ve internet alanında reklam gelirlerinde de son beş aylık dönemde hızlı bir artış görülmüştür. Dolayısıyla reklam fonu ağırlıklı iş modellerinin ortaya çıkacağı ifade edilmiştir.

 

IFPI’ın webcasting ve simulcastingle ilgili tek merkezden lisans sözleşmeleriyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğü ve bu sözleşmelerin katma değerli servisler için de genişletilmeye çalışıldığı üzerinde duran John Kennedy korsanla mücadelenin de önemle sürdürülmesi gereken etkinlikler arasında olduğu üzerinde durmuştur. Nitekim geçen yıl ki Korsan raporu’nda 20 milyardan fazla şarkının yasal olmayan yollardan download edildiği raporlanmıştır.

 

 

MIDEM-NET Forum:

 

Her sene MIDEM bünyesinde düzenlenen MIDEMNET FORUM’da son dönemlerin konusu dijital müzik olmuştur. Bu sene 1.319 kişinin katıldığı MIDEMNET Forum’a katılım % 9 oranında artmıştır. Ağırlıklı olarak dijital alandaki gelişmelerin ele alındığı MIDEMNET Forum’da bu sene reklam ağırlıklı yeni iş modelleri de ele alınmıştır. DRM’lerin gerekli olduğu ancak tüketiciler için kafa karıştırıcı ve zor olmasının önüne geçilmesi gerektiği, DRM’lerle ilgili rahat kullanımın sağlanması gerektiği ve özellikle birlikte işlerlik problemlerinin çözümlenmesi gerektiği konuları üzerinde durulmuştur.

 

Diğer yandan MIDEMNET Forum’da Informa Telecoms&Media tarafından sunumu yapılan Mobil Endüstrisi Anketi’nde tüketicilerin tüketme alışkanlıklarıyla ilgili bazı bilgiler verilmiştir. Buna göre tüketicilerin büyük çoğunluğunun mobil telefonlara müzik aktarıldığının ve MP3 kaydediğinin farkında olduğu belirtilmiştir. Son üç ay içinde tüketicilerin % 51’i ringtone değiştirmiş, % 27’si telefonda depolanan müziği dinlemiş, % 19’u ringback tone değiştirmiş, % 18’i radyo dinlemiş ve % 7’si de kendi ringtone’unu yaratmıştır.

 

İnternet üzerinden elde edilen reklam gelirlerinin radyo televizyon reklam gelirlerinin önüne geçmekte olduğu, bu nedenle reklama yönelik iş modellerinin gelecek dönemde en gelişmiş iş modelleri olacağı görüşüne ağırlık verilmiştir. Lisanslama modellerinin de ele alındığı forum ve panellerde Çin’de ve Japonya’da çok hızla gelişen mobil teknolojileri ve bu alanda elde edilen gelirler hakkında da bilgiler verilmiştir.

 

MIDEMNET Forum’da gerçekleştirilen bazı sunumların videolarını podcast olarak www.midem.com adresinden bulabilirsiniz.

 

Home Tours Payment&Conditions Services&Organisations About Us Contact Us What's New Press

Les Arts Turcs Tours :Incili Cavus Sok.No:37/3  Alemdar Mah.Behind of Underground Cistern(Yerebatan Sarayi arkasi) Sultanahmet Istanbul/TURKEY
                                                                                     Tel:    90 [212] 511 21 98 - 511 21 98
                                                                                    Fax:   
90 [212] 527 68 59 - 638 76 06
                                                                                e-mail:    alp@bazaarturkey.com
                                                                                   web:    www.lesartsturcs.com