SIFIR DEDIGIMDE
Mahkum.Net - Sıfır Dedigimde
Les Arts Turcs is sponsor of this film

Click for ENGLISH Pages 1 - 2 - 3
SIFIR DEDİĞİMDE ÖYKÜ

Aslı, Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim bölümünde son sınıf öğrencisidir. Okulun sonlarına doğru birgün, çok sevdiği sanat tarihi hocasından antika değerinde eski tarihli orijinal bir kitap ödünç alır. Sanat tarihi hocası Müfit, çok yetenekli olduğunu düşündüğü Aslı'yı doğu tarzı minyatürler konusunda yönlendirmiştir. Ne var ki Aslı, kitabın da içinde olduğu çantasını o gün kaybeder. Aynı zamanda çantasını nerede ve nasıl kaybetmiş olabileceği hakkında en ufak bir şey hatırlamamaktadır. En yakın arkadaşı, tıp fakültesi son sınıf öğrencisi Nevin, kitabı nasıl kaybettiğini hatırlamaya çalışırken gittikçe bunalıma sürüklenen Aslı'yı bir psikiyatriste götürür. Psikiyatrist Dr.Melih, rijit bilimsel fikirleri olan bir bilimadamıdır. Aslı'yı görür görmez teşhisini yapar: Dissosiyatif Amnezi. Ve bu tanıya en iyi cevap veren tedaviyi uygulamak ister. Hipnoz. Aslı başlangıçta çekinse de hipnoz olmayı kabul eder. Melih, böylece Aslı'yı hipnoz seansı içinde, kitabı kaybettiği güne geri gönderir. Aslı o gün yaşadıklarını, zihninde tekrar yaşar. Kitabı bir telefon kulübesinde kaybettiği ortaya çıkar. Gizemli konulara meraklı olan Nevin'in ısrarları ve Melih'in, Aslı'nın bir başka psikiyatrik rahatsızlığı olup olmadığını anlamak istemesi, Melih'in hipnoz seansına değişik bir yön vermesine sebep olur: Aslı'yı telefon kulübesinin önünde bekletir ve çantasını kimin aldığını gözlemlemesini ister. Telefon kulübesinde bekleyen Aslı, kısa bir süre sonra yaşlı bir kadının çantayı farkedip, alıp ve uzaklaştığını görür. Melih, Aslı'ya telkin eder: "Yaşlı kadını takip et". Aslı takip ederken ve gördüklerini seansı takip eden Melih ve Nevin'e anlatırken, birden, korku içinde irkilir. Hipnoz dünyasının içinde tanımadığı birisi tarafından gözetlenmektedir. Dehşet içinde kalan Aslı, aceleyle uyandırılır. Reel dünyadan hipnoz dünyasına geçişlerle, gizemli karakterler ve gizemli olaylar gün yüzüne çıkacaktır. Yıllar boyunca gizli kalmış aile sırları, doğu masallarının gizemli dünyasına yapılan bir yolculuk, İstanbul açıklarındaki gizemli Burgaz Ada'ya, gecenin içinde yapılan bir vapur yolculuğuyla keşfedilecektir.

SIFIR DEDİĞİMDE
PLOT

Genç bir kız okulundaki hocasından ödünç aldığı değerli bir kitabı kaybeder. Kitabı nerede ve nasıl kaybettiğini hatırlayamayan kız bunalıma sürüklenince en yakın arkadaşı tarafından bir psikiyatriste götürülür. Psikiyatrist, hipnozla kızın kitabı bulmasına yardım ettiği sırada hipnoz içinde beklenmedik şekilde yabancı bir adamla karşılaşır. Hipnoz içinde karşılaşılan gizemli bir adam ve dış dünyada gerçekleşen beklenmedik bir kovalamaca ile gizemli olayların kapısı aralanmaya başlamıştır. Geleneksel Türk masalları ve hipnoz dünyasına geçişlerle unutulmuş bazı gizemli kişi ve olaylar tekrar hatırlanacaktır.

MASALLAR

Bir Sine-Masal.
Geleneksel masallar, C.G.Jung'un deyimiyle toplumsal alt benliğin derin izlerini taşırlar. Yüzyıllar boyu kuşaktan kuşağa aktarılan, büyükannelerin bir kandil ya da ocağın ışığında etrafına topladığı torunlarına anlatageldiği, sonra da o torunların yaşlanıp büyükanne olduğunda bambaşka ufaklıkların hayalgücünde yeni ve heyecan verici dünyalar kuran hem yerel hem de evrensel anlatılardır, masallar. Bizim masallarımız ise kendi kültür kodlarımızın sergi alanı gibidir.

Türk masalları kültür dünyamızda hakettiği ilgiyi görmüyor. Küreselleşme ya da postmodernite "yerel" hayatlarımızı kuşattıkça geleneksel olan, klasik olan unutulmaya yüz tutuyor. Her biri kültürümüzde çok katmanlı anlamlara sahip Kaf Dağı, Zümrüd-ü Anka, devler, saraylar, yeraltı ülkeleri, cinler, periler; İstanbul'dan ta Çin'e kadar uzanan bir coğrafyanın yüzyıllar boyunca hayalgücünde yaşamış, 1001 Gece masallarıyla batı edebiyatını da derinden etkilemiş devasa bir birikim. Türk sineması, eğer "bizim sinemamız" olacaksa, bu Kaf Dağı kadar heybetli kültürel birikime kayıtsız kalmak elbette ki doğru olmayacak. "Sıfır Dediğimde"nin öyküsü temelinde işte bu tarihsel ve toplumsal alt benliğe yaslanıyor. Geleneksel Türk ve doğu masallarının semantik ve sinemasal bir yansımasıdır "Sıfır Dediğimde".

HİPNOZ

Hipnoz, gizemleri henüz çözülememiş insan beyninin, mevcut hallerinden biri. İnsan beyni bütün evrende bilebildiğimiz kadarıyla en karmaşık yapı. Böyle olunca da gizem ihtiva ediyor olması kulağa garip gelmiyor. Hipnoz hali, uykuya benzediği için uzun yıllar boyunca uykunun değişik bir durumu olarak algılanmış olsa da son dönemlerde hipnozun fizyolojik anlamda uyku ile bir benzerliği olmadığı ortaya çıkmıştır. Hipnoz bugün tıpta bazı ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı gibi kitle iletişi araçlarında şov amacıyla da kullanılabilmektedir. Hipnozun bilimsel değeri bir yana, farklı bir bilinç düzeyini temsil ediyor oluşu hipnozun edebiyata ve sinemaya da sıkça konu olmasıyla sonuçlanmıştır.

Sıfır Dediğimde ise hipnoz etrafında bir öyküyü anlatırken hipnozu "gerçeklik"ler arası bir geçi aracı olarak kullanıyor. Hipnoz; masallar, rüyalar ve gerçek dünya arasında bir köprü hatta bir metafor ortamı olarak karşımıza çıkıyor.

Dissosiyatif Amnezi; insanın yaşadığı ruhsal bir travma sonrası yaşadığı geçici bir hafıza kaybı olarak tanımlanabilir. Kişinin hafızasından, yaşadığı bir zaman dilimi, hiç olmamış gibi yok olabiliyor. Ve hipnoz, bilinç düzeyinde hatırlanamayan bu zaman dilimini farklı bir bilinç düzeyindeki izlerini ortaya çıkarmada, bugünün tıp bilimi tarafından da kullanılan geçerli bir yöntem.

Sıfır Dediğimde'nin öyküsünü anlatırken elimizde farklı bilinç düzeyleri arasında geçişi sağlayan bir köprümüz var: Hipnoz.

PSİKİYATRİ:

Psikiyatri ve sinema her zaman iç içe olmuştur. En sevilen filmler içinde One Flew Over Cuckoo's Nest, Twelve Monkeys gibi psikiyatri ile yakından ilgilenen çok sayıda film olduğuna şahit oluyoruz. İnsan ruhunun gizemleri, edebiyatı olduğu gibi sinemayı da derinden etkilemeye devam ediyor. Modern psikiyatrinin gelişimi içinde de değişik akımlar, zaman zaman günyüzüne çıkıyor ve baskın bir hal alabiliyor. Sıfır Dediğimde, bugünün psikiyatrisi içinde önemli iki ekolün temel fikirlerini de tartışmaya açıyor. Bu ekollerden bir tanesi Freud ismiyle temsil edilebilecek daha geleneksel olan, terapi üzerine kurulmuş bir sistem. Diğeri ise psikiyatrinin son dönemlerinde daha belirgin hale gelen biyolojik psikiyatri. Sıfır Dediğimde'de, Dr.Melih Yoncakul'u (Hazım Körmükçü) bu iki ekol arasında gidip gelen bir psikiyatrist olarak göreceksiniz.

SEMBOLLER:

Doğu'nun gizemi, sembollerle kurulur. Şehrazat'ın anlattığı her öykü hem iç içedir hem de derdini anlatırken çok farklı sembolleri ard arda sıralar. Doğu'da hiç bir öykü doğrudan hedefine gitmez. Ortada görünen bir şeyler her zaman olsa da görünmeyen ve daha kıymetli olan şeyler hep gizli ve gizemli kalır. Ve dünyanın gizemli başkenti İstanbul'da geçen Sıfır Dediğimde; öykü anlatımı yönüyle hem doğulu öykücülüğe hem de batı anlatım tekniklerine yaslanmıştır. Eski ile yeni, zahir ile batın, doğu ile batı, gerçek ile hayal iç içedir, Sıfır Dediğimde'de.

 


'Sıfır Dediğimde' Film Künyesi

Oyuncular

Oğuz...............Oktay Kaynarca
Melih........... Hazım Körmükçü
Nevin...............Görkem Yeltan
Aslı..................... Damla Tokel
Genç Müberra.........Özge Özder
Müfit.................Semih Sergen
Küçük Oğuz...........Erce Önder
Yaşlı Müberra...........Nur Kuran
Talat....................Özhan Carda
İbo.......................Aykut Bilgin
Sekreter............Gülsevin Aydın
Hasta.........................Ali Kaya
Taksici1.................Rafi Emekçi
Taksici2 .................Zafer Nedir
Burgaz Esnafı.....Eyüp Macunlu
Osman Çelikkıran
Yılmaz Yancak
Erhan Turhan
İstavridis...........Rıza Pekkutsal

Yazan ve Yöneten
Gökhan Yorgancıgil


Yapımcılar
Şakir Sarı
Gökhan Yorgancıgil
Görüntü Yönetmeni

Doğan Sarıgüzel
Ses
Aliekber Doğan
Kurgu
Savaş Doğan
Müzik
Volkan Topsakal
Sanat Yönetmeni
Ümit Erzurumlu
Yardımcı Yönetmen
Ayhan Özen
Işık Şefi
Seydi Kaya
Yapım Koordinatörü
Yılmaz Yancak
Kostüm
Selma Aydemir
Yönetmen Yardımcıları
Melda Özvanlıgil
Ceren Özen
Nihan Ünsal
Yapım Yardımcıları
Dilek Alaca
Tülin Yancak
Ceyda Gamzeli
Alkım Özmen
Bekir Sarı
Umut Vural
Buket Kurtez
Set Amiri
Akın Ayhan
Set Ekibi
Gökhan Şen
Ferhat Güner
Murat Berber
Öykü
Akif Malatyalı
Alihan Aydın
Aslı Avcu
Cem İşeri
Murat Pay
Okan Çullu
Sabri Naşit Battlo
Ümit Cankay
Danışmanlar
Prof. Dr. Kerem Doksat
Doç. Dr. Haluk Savaş
Tarkan Ateşmen
Dr. Melih Bulu
Barış Özcan
Kamera Asistanları
Halil Çekiç
Ali Özel
Video Asist
M. Akif Malatyalı
Işık Şefi Asistanları
Sercan Balım
Ali Erdoğan
Emre Kaya
Sanat Yönetmeni Yardımcısı
Özgür Yener
Sanat Yönetmeni Asistanları
Özlem Erzurumlu
Ali Yalçınkaya
Makyöz
Gülçin Bayar
Kuaför
Orhan Zoba
Boom Operatörleri
Ahmet Kartal
Gökhan Dirin
DollyOperatörü

Aris Aslan
Panter Asistanı
Asım Savaş
Ulaşım
Barış Top
Ali Efe
Akın Ayhan
Mehmet Yarsoy
Hüseyin Özkoca
Fotoğraflar-Kamera Arkası Belgeseli
Okan Çullu
Post Prodüksiyon

Sinefekt
Ses Stüdyoları
İmaj
Melodika

Video Efektler

Ümit Cankay
Animasyon
Alemşah Öztürk
Vertigo
Ekipman Kiralama
Film Sokağı Stüdyoları
Oktay Kaynarca
Hazım Körmükçü
Görkem Yeltan
Damla Tokel
Semih Sergen
Özge Özder
Rıza Pekkutsal
Özhan Carda
Erce Önder
Nur Kuran
Gülsevin Aydın
Ali Kaya
Aykut Bilgin
Rafi Emekçi
Zafer Nedir
Eyüp Macunlu
Osman Çelikkıran
Yılmaz Yancak
Erhan Turhan

Yardımcı Oyuncu Ajansı

SLAYT
Yardımcı Oyuncular
Abdülkadir Akdeniz
Adem Şengür
Ahmet Akbulut
Ahmet Gençay
Ahmet Göl
Ahmet Kaçmaz
Ahmet Özen
Akın Kaya
Alan AkınYarımdı Oyuncular
Ali Yener
Asım Ergin
Atakan Çağlayan
Aysel Saraç
Ayşe Canıpek
Baykan Soy
Bayram İpeklen
Bedriye Yurtsever
Beray EvrenBetül Güçkan
Bökehan Gün
Burçak Arık
Bülent Emin Sayman
Cahide Karaman
Cihan Bozkurt
Doğukan Kandemir
Eda Yıldırım
Elif Gülver
Elif Sezer
Elif Yılmaz
Emel Kalafat
Erdal Çakır
Eren Ulusoy
Fadime Çiçek
Fatih Suskun
Feramüs Kaya
Ferhat Semetay
Figen Aksakallı
Gizem Arslan
Göksu Başaran
Güler Oynar
Hasan Gülmez
Haydar Çılbıyık
Hülya Akan
İsmail Baklavıcıoğlu
Kamber Levent Kütüçoğlu
Levent Bayezıt
Mehmet Koç
Mehmet Mertoğlu
Memnune Kaya
Mine Eğeroğlu
Mithat Özden
Murat Mahsenoğlu
Mustafa Çavdar
Mustafa Gülgen
Mübeccel Kıraççı
Mürsel Kahraman
Nalan Mahsenoğlu
Natolya Diçle
Nermin Nil Arıner
Nesrin Tuncer
Nevin Akpınar
Nezahat Oynar
Nilay Tatlıöz
Nurcan Güner
Nursel Kahraman
Nursel Kıraççı
Olgu Ay
Orhan Yalova
Özer Onur Özus
Özkan Yüksel
Özlem Dramalı
Pelin Putak
Perihan Çakır
Rıza Ağırbaş
Rüya Uysal
Sadettin Tanış
Sadullah Özdemir
Salih Aydın Suna
Samet Karadaş
Sedat Coşkun
Semih Eres
Semra Altan
Semra Batu
Sevcan Taşaner
Sevinç Şevkli
Songül Yılmazgöz
Şakire Mertoğlu
Şerife Özdemir
Tahsin Yıldırım
Tuğba Dramalı
Turgut Zeytin
Ümit Özbakır
Vedat Ünal
Vefa Yıldız
Veli Babataş
Yalçın Koçak
Yıldız Doğan
Yunus Akçay
Yunus Bektaş
Yurdagül Kural
Yusuf Öztürk
Yüksel Sezgin
Zeki Doruk Yüksel
Zerrin Zafer
Zeynep Şahin
Zuhal İnce

Yapım
SEKANS

Sponsorlar
Ford Otomotiv A.Ş.
İspark
Bekart Catering
İDO

İletişim Sponsoru

Les Arts Turcswww.lesartsturcs.com

Teşekkürler

YEDİTEPE Üniversitesi
Yücel Çakmaklı
Burgaz Ada Esnafı ve Halkı
Adalar Belediyesi
İstanbul Emniyet Müdürlüğü
SSK Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Baş Hekimliği
Süleyman Taygar
Muhammed Mısır
Dr. Ahmet Paksoy
Devletşah A. Özcan
Gürkan Vural
Mustafa Özyurt

 

Aslı, Damla Tokel oldu!

Masallarla yaşayan, resimlerini çizerken masallar dünyasında kaybolan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Aslı, Damla Tokel oldu. Damla Tokel genç ve yetenekli bir isim. Damla ile Aslı rolü için ilk görüşmemiz 2005′in yaz aylarına rastlıyor. Damla’da, siz de Aslı’ya ait belirgin özellikleri kolaylıkla göreceksiniz. Eminiz ki Damla, yakın bir gelecekte “en yetenekli genç oyuncular” arasında kendisine üst sıralarda kalıcı bir yer edinecek. Yolun açık olsun Damla

Oktay Kaynarca da Mahkum’da…

Bir buçuk yıl önce Mahkum.net ile çıktığımız “Mahkum” yolculuğumuza Oktay Kaynarca da katıldı. Deneyimli oyuncu, projemizde çok özel ve çok farklı bir şekilde kamera önünde olacak. Mahkum’da Oktay Kaynarca’yı, daha önce hiç görmediğiniz bir karakterde göreceğinizi şimdiden size müjdeleyebiliriz.

Melih karakterinde Hazım Körmükçü…

Melih karakterini canlandırması için tiyatro kökenli sanatçılarımızdan Hazım KÖRMÜKÇÜ ile anlaştık. Fareli Köyün Kavalcısı, Lüküs Hayat ve Çalıkuşu gibi tiyatro oyunlarında sergilediği oyunculuğu ile herkesin takdirini kazanan Körmükçü; Ali, Eylül Fırtınası, Kardan Adamlar sinema filmlerinde, ve Canım Annem, Alacakaranlık, Dedem Gofret ve Ben adlı televizyon dizilerinde de rol aldı. Oyuncu kimliğinin yanı sıra Körmükçü, vurmalı (percussion) sazlar dalında profesyonel bir müzisyen.

Duayen Sanatçı Semih Sergen de ekibimize katıldı…

Bugüne kadar çok sayıda filme emek vermiş, binlerce kez tiyatro sahnesine çıkmış ve sayısız öğrenci yetiştirmiş, Türk sinema tarihinin büyük ve usta ismi, Semih SERGEN ile filmimizin Müfit karakteri için anlaştık. Güçlü sesiyle büyüleyen ve oyunculuğuyla hayran bırakan Semih Sergen, Mahkum’da da yer alıyor…

Görkem Yeltan, Nevin rolünü canlandırıyor…

Filmimizin neşeli, deli dolu kızı Nevin’i canlandırması için ise, kendi hareketliliği ve sempatik tavrı ile Nevin karakteri ile örtüştüğüne inandığımız, ‘’Yılan Hikayesi’’, ‘’Biz Size Aşık Olduk’’ ve ‘’Davetsiz Misafir’’ vb. dizilerinden beğeniyle hatırladığımız Görkem YELTAN ile anlaştık.

 

 

 

Talk to Us
You can write us an E-mail to get more information about the Films,Hotels,Tours,party,people,hotels, restaurants,photos, pics, videos,jpeg,mpeg,vcd,dvd,cd,music, in Istanbul and all around Turkey  that you see the links down below.
Especially for groupe prices, new tours,shows,venues,festivals,music activities,dance nights, discounted hotels, short term flat rentals, studio flats, houses,  villas etc. are our main business subjects.  All you need to do is, sending us an E-mail......

E-mail :info@lesartsturcs.com

 

Click for ENGLISH Pages 1 - 2 - 3

 

Home Tours Payment&Conditions Services&Organisations About Us Contact Us What's New Press


Les Arts Turcs Tours :
Incili Cavus Sok.No:37/3  Alemdar Mah.Behind of Underground Cistern(Yerebatan Sarayi arkasi) Sultanahmet Istanbul/TURKEY
Tel:    90 [212] 511 21 98 - 511 21 98
Fax:   
90 [212] 527 68 59 - 638 76 06
e-mail:    alp@bazaarturkey.com
web:
    www.lesartsturcs.com