Fransa’nın Annecy şehrinde, 19. yüzyıldan kalma görkemli bir otel olan L’Impérial Palace’da 15 gün boyu “Afiyet olsun!.. İstanbul La Magnifique” adlı Türk gastronomi ve kültür günlerinde güzel bir başarıya imza attık. İki haftaya ne kadar çok şey sığdırdık, neler yaşadık ve yaşattık...

Mégeve, St.Moritz, Chamonix... Türkiye’deki kayak meraklılarının yakından tanıdığı Alplerdeki üç önemli kayak merkezi. Annecy; işte bu üç merkezin arasında, minicik bir krater gölünün çevresinde kurulmuş yeşillikler, çiçekler içinde şirin bir Fransız şehri... Aktif hayattan uzak, doğaya dönük yaşamı özleyen varlıklı Fransızların, özellikle emeklilerin seçtiği sakin, huzurlu, tertemiz bir belde.

Savoy Bölgesi’ndeki bu sakin, sessiz şehre 20 Mart 2003–5 Nisan 2003 tarihleri arasında canlılık geldi, insanlar neşeli, hareketli, lezzetli Türkiye-İstanbul günleri ile coştular, eğlendiler. Annecy şehrinde, 19. yüzyıldan kalma görkemli bir otelde, çevrede neo-klasik mimarisiyle ve her saat dopdolu gazinosuyla tanınan “L’Impérial Palace” otelinde 15 gün boyu süren Türk gastronomi ve kültür günlerinin adı: “Afiyet olsun!.. İstanbul La Magnifique” idi.

Tüm organizasyonu ve koordinasyonunu üstlendiğim etkinliğe; Divan Oteli’nden iki aşçı, “Harman Folklor” grubu, Hat hocası Efdalluttin Kılıç,  “Les Arts Turcs” adlı sanat galerisinin sahibi Nurdoğan Şengüler katıldı.

Yemek takımlarının tamamı Türkiye’den götürüldü. Servis tabakları İznik çinilerinden,
bakır eşyalar Maraş’tan ısmarlandı. Dokumalar Gaziantep kutnu kumaşı ya da mecidiye desenli kilim dokumalardan hazırlandı.

Tanıtım projemizin ana hatlarını çizerken, ‘Türk damak tadlarının yanında, Fransa’ya bizden neler götürebiliri’ diye düşündük. İlk aklımıza gelen “Türk misafirperverliği” oldu.
Dilimizdeki “Tanrı misafiri” deyimi toplumumuzun bu güzel huyunu göstermiyor mu?
‘Konukseverliğimizi nasıl gösterebiliriz’ diye düşündük ve profesyonelce çalışıp amaca uygun bir kareografi hazırladık. İlk yaptığımız, otelin alt katındaki 120 kişilik restoranın girişindeki iki büyük salonu “Türk Kahvesi” ve “Mini Kapalıçarşı”ya dönüştürmek oldu. Tüm duvarları kapsayan halı kilim sergisi, hat sergisi, Türkiye resimleri sergisi açtık. Bir köşede gözleme yapılırken, diğer köşede çay, Türk kahvesi, salep ikramı oldu. Kapıdan girenler güleryüzle ve bir lokumla karşılanıyor, giderken bir dilim baklava ile uğurlanıyorlardı. Akşam üzeri 17.30’da başlayan şenlik 19.30’da yemekle devam ediyor, Türk mutfağının birbirinden lezzetli yemekleri , “Harman Folklor”un neşeli, canlı müziği eşliğinde yeniliyor, gece hep birlikte çekilen halaylarla noktalanıyordu.

İşte Annecy’ye Türkiye’den götürdüğümüz güzel, neşeli, lezzetli günlerin kısaca özeti.
Başarımız, “Afiyet olsun!” günlerini otel idaresinin gelecek yıl yeniden tekrarlama kararı almasıyla bir kere daha ispatlandı. Gelecek yıl festivalin daha farklı, daha etkin olmasına gayret edeceğiz. Yeni program çalışmalarına ise başladık bile...

Yemek takımlarının tamamı Türkiye’den götürüldü. Servis tabakları İznik çinilerinden, bakır eşyalar Maraş’tan ısmarlandı. Dokumalar Gaziantep kutnu kumaşı ya da mecidiye desenli kilim dokumalardan hazırlandı


Home Tours Payment&Conditions Services&Organisations About Us Contact Us What's New Press

Les Arts Turcs Tours :Incili Cavus Sok.No:37/3  Alemdar Mah.Behind of Underground Cistern(Yerebatan Sarayi arkasi) Sultanahmet Istanbul/TURKEY
                                                                                     Tel:    90 [212] 511 21 98 - 511 21 98
                                                                                    Fax:   
90 [212] 527 68 59 - 638 76 06
                                                                                e-mail:    alp@bazaarturkey.com
                                                                                   web:    www.lesartsturcs.com