CAPOEIRA ANGOLA IN ISTANBUL
( Workshops and group lessons in Galata / Taksim- Istanbul )

Lessons by PrateadoCapoeira Angola Lessons in Istanbul


Capoeira Angola is the traditional style of Capoeira. It is usually, although not always, characterized by playful, ritualized games, which combine elements of dancing, combat, and music, while stressing interaction between the two players and the musicians and observers.

Capoeira has its roots in Central and West African cultures that were brought to Brazil through the Trans-Atlantic slave trade. There are diverse theories about the origins of the art form. One of the most popular was introduced by Álbano Neves e Sousa in 1965. This theory was subsequently adopted and developed by Luís da Câmara Cascudo in his book Folclore do Brasil in 1967.

Today in istanbul we have Capoeira Angola lessons regularly. Angoleiros cite different reasons for playing, the most important one seems to simply be enjoyment of the game. Added benefits are improved malicia or cunning, physical fitness, musical ability, singing, body awareness, and self-defense ability.

Weekly Classes :

Tuesdays : between 21:00 - 22:30 in Galata( Training )

Saturdays : Between 15:30 - 18:00 in Galata ( Training & Music )

Adress : Dansbulusma - ISTANBUL

Şahkulu Mh. Serdar-ı Ekrem Sk. No.5 kat.4 Galata.İstanbul

http://www.capoeiraistanbul.com/

Tel: +905442201022

For More information about Capoeira Angola lessons in istanbul; you can send us an e-mail.

Follow Us from Facebook


Contact Person : Alp     / Gsm : +90 544 220 10 22
                
---------------------------------------------------------------------------------------

Brezilya kökenli, dövüş ağırlıklı, folklorik bir sanattır. Capoeira’yı diğer dövüş sanatlarından ayıran temel özellik, içerisinde dövüş ve estetik, oyun ve dans, isyan ve diyalog öğelerini ritim ve uyum içinde barındırmasıdır. Bir Capoeira karşılaşması ya da oyunu (jogo), oyuncuların oluşturduğu “roda” olarak adlandırılan bir çemberin içerisinde gerçekleşir. Rodayı oluşturanlar enstrüman çalıp şarkıları söylerlerken “capoerista” adı verilen iki oyuncu çemberin kenarından içeri girerek karşılıklı oyuna başlarlar. Oyun içerisinde oyuncuların yetenekleri ve teknik bilgilerinin yanısıra özgün stilleri ve kendilerini yaratıcı ve beklenmeyen biçimlerde ifade edebilmeleri Capoeira’nın özünü oluşturur. Yapılan saldırıların çoğunlukla tekmelerle gerçekleştirilir. Savunmada ise darbeleri bloklamak yerine saldırıdan uygun bir şekilde kaçmak tercih edilir. Ortaya çıkan oyun akıcı, estetik ve ahenklidir.

Haftalık Dersler:

Salı : 21:00 - 22:30 Dansbulusma / Galata ( Antreman )

Cumartesi : 15:30 - 18:00 Dansbulusma / Galata ( Antreman & Muzik )

Adres : Dansbulusma - ISTANBUL
Şahkulu Mh. Serdar-ı Ekrem Sk. No.5 kat.4 Galata.İstanbul

http://www.capoeiraistanbul.com/

Detayli bilgi icin ;

Alp      / Gsm : +90 544 220 10 22 - [email protected]

Facebook Grup Sayfamız..